Vinç Periyodik Kontrol

//Vinç Periyodik Kontrol

Vinç Periyodik Kontrol

Vinç periyodik kontrol

Vinç Periyodik Kontrol

MPK KONTROL olarak Vinç Periyodik Kontrol işlerinde uzman kadro ve son teknoloji ekipmanlar ile kontrol işlerinizi sorunsuz halleder,yaptığı çalışmalar ile iş ve işçi güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için yaptığı işleri en ince ayrıntısına kadar inceler.

Vinç ve diğer Kaldırma makinaları, araçları çalışmaya başlamadan önce herzaman,kullanan operatörleri tarafından kontrol edilmesi gerekir ve çelik halatlar, zincirler, kancalar, sapanlar, kasnaklar, frenler ve otomatik durdurucular, üç ayda bir bütünüyle kontrol edilmelidir.Vinç Periyodik Kontrol, forklift, platform, transpalet, caraskal ve asansör gibi yük altında çalışan ekipmanlar kullanma koşulları açısından sürekli gözetim altında tutulması gereken iş ekipmanlarıdır. Ülkemizde vinç ve aksesuarlarının yanlış kullanılması ve kusurlu araçların kullanılması sonucu çok sayıda üzücü kaza olmaktadır. Vinçlerin periyodik kontrollerinin yapılması hem güvenli çalışma koşullarının gereği, hem de yasal düzenlemelerin mecburi kıldığı bir uygulamadır. Mpk, uzman ekipleri ile yaptığı Vinç Periyodik Kontrol işlerinde, ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test lazım olanliklerini yerine getirebildiğini kontrol eder, tespit edilen eksiklikleri veya tehlikeli durumları raporlar. 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”, çalışma alanlarında bulunan ekipmanların kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir.Bakımlar, Kontroller, Kaldırma ve/veya iletme araçları kapsamında; TS 10116, TS ISO 9927-1, TS ISO 4309, TS ISO 8566-5, TS ISO 12480-1 standartlarında belirtilen standartlara uygun Vinç Periyodik Kontrol işlerinde vinç kontrolleri yapılır.

Vinç Periyodik Kontrol emniyetli ve ekonomik olarak çalışmasının için periyodik korucu bakımların yapılması lazım olandir. Vinçlerin en kritik elemanları olan kancalar ve halatlar günlük gözden geçirilmeli ve anormal bir durum halinde, lazım olan önlemler alınmalıdır. Planlı ve koruyucu bakım, halatların zamanında tespit edilmesini sağlamakta, güvenliği tehlikeye düşürecek ve büyük ekonomik kayıplara yok açacak aksaklıkları önlemekte ve tesisin verimini arttırmaktadır.

By | 2015-12-12T15:59:52+00:00 December 12th, 2015|Bizden Haberler|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment