Gebze Forklift Periyodik Kontrol

//Gebze Forklift Periyodik Kontrol

Gebze Forklift Periyodik Kontrol

Drawings for finishing the basement. Includes theater and bedroom.

Drawings for finishing the basement. Includes theater and bedroom.

Gebze Forklit Periyodik Kontrol

Forklift çağımızın en önemli istifleme araçları olarak karşımıza çıkıyor. Fabrikaların ve depoların olmazsa olmazı forkliftler, çevikliği ve küçük yapısı sayesinde sektörün göz bebeği durumunda. Forklift periyodik kontrol ü (forklift muayene) , bünyesinde forklift bulunduran işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli maddelerden biri.

Sıklıkla gündemi işgal eden ve bir türlü önüne geçilemeyen iş kazalarını önlemek adına bir çok yaptırımlar söz konusu. Forkliftlerin,  6331 sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU kapsamında periyodik kontrol yapılması zorundadır. Otomobiller nasıl ki muayene ettirilmek zorundaysa forkliftler de aynı şekilde muayene ettirilmesi zorunludur. Olası bir kaza riski karşısında forkliftlerin periyodik kontrolü yani muayenesi kesinlikle yaptırılmalıdır. Olacak bir kazada ilk olarak Forklift’in periyodik kontrolü yapılmış mı diye bakılacaktır. Eğer yaptırılmamışsa direkt olarak forklift sahibi firmalar sorumlu tutulur.

Forkliftlerin pahalı bakımları nedeniyle sıklıkla forklift kiralanmaktadır. Bu durumda kiralama yapan firma özellikle forkliftlerin periyodik kontrolünün yapılmış olmasına dikkat etmelidir. Muayenesi yapılmamış aracın iş yerinde çalışmasından ötürü kiralayan şahista sorumlu olacaktır.

Periyodik kontroller ne kadar aralıklarda yaptırılmalıdır ?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilmiş olan istisnai durumlar dışında 1 yılı aşmamalıdır. Periyodik kontroller 3 aylık, 6 aylık yada 1 yıllık olarak yapılabilmektedir. Sektörel olarak riske ve talebe göre bu periyot değişebilir. Örneğin bir madende çalışan forkliftin periyodik kontrolünün yıllık yapılması sıkıntılara yol açabilir. Fakat yıllık olarak muayene yapılması yönetmeliğe göre uygundur.

Periyodik kontrolleri yapmaya kimler yetkilidir ? Muayene kriterleri nelerdir ve daha fazlası hakkında, ilerleyen dönemlerde yazılarım olacak.

Gebze Forklift Periyodik Kontrol

MPK Periyodik Kontrol bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuat şartları kapsamında Forklift Periyodik Kontrolleri yapılmaktadır.

Forklift Periyodik Kontrolleri amacı, iş yerinde iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gerekli asgari şartları belirlemektir. İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılmalıdır. Doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir.

Forklift Periyodik Kontrolleri

TS 10689, TS EN 1757-2, TS ISO 5057, TS 10201 ISO 3184, TS ISO 6055, TS ISO 1074 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Forklift Periyodik Kontrolü

Forklift Periyodik Kontrolü
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na bağlı olarak çıkartılan, 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı
İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince; Forkliftler, yılda en az bir defa yetkili kişiler tarafından kontrol yapılmalı ve güvenle çalıştığını gösteren belge düzenlenmelidir.

Forkliftlerin periyodik kontrolleri yetkili personellerimiz tarafından yapılmakta ve uygunluk sağlanması halinde ekipmanın güvenle çalıştığını ve kullanılmasında bir sakınca olmadığına dair rapor verilmektedir.
Tarafımızca verilen raporlar, ÇSGB denetçileri tarafından yapılan denetimlerde geçerli raporlardır.

Forklift Periyodik Kontrol Konuları
Forklift periyodik kontrollerinde ilgili standartlar gereğince aşağıdaki konularda muayene yapılmaktadır:
• Genel Kontroller
• Gözle Kontroller
• Fonksiyon Ve Yük Deneyleri
• Dinamik Deney
• Statik Deney
• Deney Sonrası Kontrol

By | 2015-12-29T11:46:27+00:00 December 29th, 2015|Bizden Haberler|3 Comments

About the Author:

3 Comments

  1. forklift yolu February 18, 2016 at 2:07 am - Reply

    Çok güzel ve hoş bir makale olmuş.Ellerinize sağlık.

  2. […] firmamız beklentilerini karşılamaktadır. Uzman elemanlarımız ve teknolojik aletlerimiz ile forklift periyodik kontrol alanında yaşadığınız veya yaşayacağınız sorunları ortadan kaldırmaktayız. […]

  3. Forklift Kontrol – Sanal Mektup February 7, 2017 at 7:40 am - Reply

    […] bir hizmet almak istiyorsanız firmamızı tercih edebilirsiniz. Uzman elemanlarımız ile forklift periyodik kontrol sistemini sizlere başarılı bir şekilde sunmaktayız. Gelişen teknolojik donanımlarımız ile […]

Leave A Comment